Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Yargıtay’da yeni iş bölümü

Yargıtay ceza ve hukuk dairelerinin iş bölümüne ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce örgütlü suçlara bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesinin baktığı işler 16. Ceza Dairesine verildi. Ergenekon, Askeri Casusluk gibi davaların temyiz incelemesini 16. Ceza Dairesi yapacak.

Yargıtay’da yeni iş bölümü
Ad

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, dairelerin iş bölümünü oy çokluğuyla belirledi. Yargıtay ceza ve hukuk dairelerinin iş bölümüne ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce Ergenekon ve Balyoz gibi örgütlü suç davalarına bakan Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesinin baktığı işler 16’ncı Ceza Dairesine verildi.

Kararla kamuoyunun yakından takip ettiği 12 Eylül, Ergenekon, 28 Şubat gibi davaların temyiz incelemesi 16. Ceza Dairesince yapılacak.

Değişiklikle 9’uncu Ceza Dairesi bundan sonra zehirli madde katma, bozulmuş ilaç ticareti, uyuşturucu, bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma, usulsüz ölü gömülmesi suçlarına ilişkin dosyaların temyiz incelemesini yapacak.

9’uncu Ceza Dairesinin görev alanındaki göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarına ait dava dosyaları 18, Dernekler Kanunu’ndan kaynaklanan işlere ait dosyalar 19’uncu ceza dairesine, diğer tüm işlere ait dava dosyaları ise 16’ncı Ceza Dairesine devredilecek.

Kararda, hukuk dairelerinin iş bölümünde değişikliğe gidilmedi. 6’ncı Ceza Dairesinin baktığı önceki yıllardan kalan hırsızlık dosyaları 17 ve 22. Ceza Dairelerine devredilecek.

İş bölümüne ilişkin karar, 10 gün sonra uygulanmaya başlayacak. Birinci Başkanlık Kurulu, bu sürede, dairelerin iş durumunu ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, Yargıtay daire başkanları, üyeleri ve tetkik hakimlerinin hangi dairelerde görev yapacağını yeniden belirleyecek.

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort