Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Yasa dışı örgütün yasadışı dinleme iddianamesi kabul edildi

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca “yasa dışı dinleme” iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edildi.

Yasa dışı örgütün yasadışı dinleme iddianamesi kabul edildi
Ad

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, “yasa dışı dinleme” iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski istihbarat şube müdürü Hurşit Uçak, emniyet amirleri Yücel Bilgiç, Serkan Doğan, Soysal Aktürk, başkomiser Aslan Kartal ile bir süre önce Romanya’da yakalanan Sedat Zavar ve diğer 14 şüpheli hakkında hazırladığı iddianameyi tamamladı.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Volkan Kavukçu tarafından hazırlanan 162 sayfalık iddianamede, şüphelilerin, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, suç uydurma, suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma” suçlarından 25 yıldan 130 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaları istendi.

İddianamenin, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinin ardından eski istihbarat şube müdürü Uçak hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

Müştekiler Abdulsettar Demir, Erdal Güzel, Mehmet Çakır ve oğlu Şükrü Yiğit Çakır’ın, “içerik itibarıyla gerçeğe aykırı memur raporu ve iletişime müdahale talep formu tanzim edilerek usulsüzce dinlendikleri, dinlemelerle ilgili uzatma kararlarının da usulsüzce alındığı” belirtilen iddianamede, bu yöntemle kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde elde edildiği bildirildi.

İddianamede, mağdurların dinlenmesine ilişkin işlemin sonlandırılmasıyla toplanan verilerin, “silme-kıyma” yöntemiyle imha edildiği, dosya içerisinde de buna dair tutanakların mevcut olduğu vurgulandı.

“Amaç, görevlerini kötüye kullananların belirlenmesi”

Başsavcı Vekili Kavukçu, iddianamenin “Olayların değerlendirilmesi” bölümünde ise şu ifadelere yer verdi:

“Soruşturmanın amacı, görevlerini layıkıyla yerine getiren kamu görevlilerini suçlamak, memleket asayişinin temini hususunda fevkalade bir vazifede bulunan, bu anlamda özveriyle görev yapan emniyet teşkilatını hedef almak değildir. Soruşturmamızın amacı kanun ve ilgili mevzuat tarafından kendilerine verilen yetkileri kötüye kullanarak, mağdurların temel hak ve hürriyetleri kapsamında bulunan haklarını ihlal eden, yukarıda sayılan suçları fikir ve irade birliği doğrultusunda sistematik bir biçimde işleyen faillerin tespiti ile tecziyelerinin temin edilmesidir. Bu yüzden şüphelilerin görevlerini ifa ettiklerinden dolayı cezalandırıldıkları şeklinde kamuoyuna da yansıyan görüş ve iddia doğru değildir. Unvan ve sıfatları ne olursa olsun, kamu görevlileri devletin asli ve sürekli faaliyetlerinin devamı bakımından hukuka ve devlete bağlı kalarak görevlerini ifa etmek zorundadırlar. Bu bakımdan, kişinin görevini dürüstçe ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi esas olup, bu minvalde ifa edilmiş bulunan vazifeleri gerekçe göstererek savunma için argüman geliştirmek doğru değildir.”

İddianamede, ayrıca eski istihbarat şube müdürü Hurşit Uçak ile diğer şüphelilerin de ifadeleri yer aldı.

Olay

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “yasa dışı dinleme” iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, 29 Aralık 2014’te Ankara, İstanbul, Kahramanmaraş, Bolu ve Düzce’de düzenlenen eş zamanlı operasyonda, eski Erzurum Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak ile emniyet amirleri Serkan Doğan, Soysal Aktürk, Yücel Bilgiç ve başkomiser Aslan Kartal gözaltına alınmış, 14 kişinin ise şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuştu.

Şüpheliler, “haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, suç uydurma, suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma” suçlamasıyla sevk edildikleri mahkemece serbest bırakılmıştı.

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort