Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Pegida ve İslamofobi geri dönüşlere zemin hazırlıyor

Avrupalı Türklerin sesi AVRUPA TÜRK GAZETESİ yazarı Prof. Faruk Şen yazdı.

Özellikle Pegida olayları ve Paris’teki İslamistlerin yaptığı saldırı Fransa başta olmak üzere diğer ülkelerden Türkiye’ye geri dönüşleri hızlandırabilir. 2012 yılına kadar son 5 yılda Türkiye’ye dönenlerin sayısı 193 bin olması Almanları telaşlandırdı. Başbakan Yardımcısı Siegmar Gabriel İstanbul’a geldiğinde yaptığım görüşmede biz bu insanları niçin kaybediyoruz? Nasıl Almanya’da tutabiliriz?” sorusunu yöneltiyordu. Geri dönenlerin aynı hızla devam ettiğini son olarak Türkiye’ye geri gelen Kuzey Ren Westfalya Parlamento Başkanı K. Gödecke ve Alman Parlamenter grup üyeleri tespit etiler. İstanbul’da ger dönenlere yaptıkları görüşmelerde ciddi bir şekilde etkilendiler ve belki de Almanya’nın hatalarını görüp kabul ettiler.

“Almanya’da yaşayan 3 milyon 90 bin Türk kökenli göçmen arasında gelen geri dönenlerden başka Hollanda, Fransa, Avusturya gibi ülkelerden de Türkiye’ye geri dönüşlerde artış var.”

GEZİ OLAYLARI VE GERİ DÖNÜŞLER
Almanya’dan geri dönüşler 2013 yılında aynı hızla büyümedi, bunda gezi olayların yurt dışı Türkler tarafından algılanması ve Türkiye’nin demokrasiye veda mı ediyor sorusu bunu etkiledi. 2014’ün son aylarında geri dönüşlerin tekrar hızlandığını görüyoruz. Geri dönenleri dört ana başlık altında toplayabiliriz:

DÖRT ÖNEMLİ GRUP
* Almanya’da ciddi bir kariyer yaptıktan sonra ülke hasretleriyle dönüp, biriktirdikleri paralarıyla ülkeye dönüp yatırımlara dönüştüren ve başarılı olan küçük ve orta işletme sahipleri. Bu grupta geri dönenler özellikle Avrupa Birliğinde sayıları 150 bini bulan küçük iş sahiplerinin çocukları ve diğer aile fertleridir. Bunlar birikimlerini ekonomik kriz nedeniyle artık Türkiye’de değerlendirmeyi planlamaktadırlar.
* Almanya’da dışlandıkları için tam olarak her hangi bir mesleği öğrenemeseler de lisanları vasıtasıyla Turizm sektöründe çalışabilecek gençler. Bu grupta özellikle genç, turizm konusunda biraz bilgisi olan veya yalnız çok iyi Almanca veya başta dillere sahip olan gençler gelip, Antalya, Marmaris, İzmir ve Bodrum civarında şanslarını denemektedirler.
* Almanya’da ciddi profesyonel kariyer yapıp hukuk, tıp eğitimi bitiren veya başarılı genç futbolcular ve bunun dışında da dizi filmlerinde kendilerinin geleceğini gören gençler. Bugün Cihangir’e gittiğiniz zaman Türkiye’de dizi ve film sektöründe kariyer yapmak için geri dönen birçok insan görebilirsiniz. Şu ana kadar resmen tespit edilmese de 300’e yakın Türk genci dizi ve film sektöründe çalışmak için Türkiye’ye gelmektedirler. Bunlar daha önce gelenlerin başarılarını görerek bundan etkilenmektedirler. Hukukçular ve doktorlar arasında da Türkiye’ye geri dönmüşlerin arasında iyi bir dayanışma içine girdiklerini ve burada da başarılı olduklarını görmekteyiz.
* Tam geri dönen olarak nitelendirilemez, bir grupta yaşlı Türklerdir. Bunlar 65 yaşını geçmiş emekli olan 6 aynını Türkiye’de geçirip ve diğer 6 ayı sağlık nedenleriyle Almanya’ya gidenlerdir. Fakat bunların düzenleri resmi olarak geri dönüş olarak ifade etmeseler de yaşamlarını Türkiye’de kurmuş bulunuyorlar. Genel olarak yalnız Almanya’da 570 bine kadar Türk emeklisi yaşamaktadır. Bunlar Türkiye’ye tam anlamıyla geri dönmemekte, fakat yazlarını Türkiye’de yazlıklarında, kışlarını da Almanya’ya veya diğer yaşadıkları ülkelerde geçiriyorlar. Bu konuda sağlık sektörünün bu ülkelerdeki başarılı konumu büyük ölçüde etkili olmaktadır.

HOLLANDA, FRANSA VE AVUSTURYA’DAN GERİ DÖNENLER
Bu açıdan Türkiye yalnız Almanya’da yaşayan 3 milyon 90 bin Türk kökenli göçmen arasında gelen geri dönenlerden, başka Hollanda, Fransa, Avusturya gibi ülkelerden de Türkiye’ye geri dönüşlerde artış var. TAVAK önümüzdeki aylarda geri dönüşün nedenleri, Almanya’ya olumlu/ olumsuz etkileri, Türkiye’nin bu konudaki kazançları konusunda geniş kapsamlı bir araştırmaya başlamış bulunuyor. Esasında böyle bir araştırmayı Almanya’da göçmen konusunda çalışmalar yapan kuruluşlar yapmalı, maalesef böyle kuruluşlar Almanya’da azaldı ve Alman hükümetini rahatsız edecek araştırmaların içine pek girme cesaretini gösteremiyorlar.

TÜRKİYE İÇİN KAZANÇ ALMANYA İÇİN KAYIP
Geri dönenler ciddi olarak Türkiye için bir kazanç, Almanya için de bir kayıp Almanya’nın geri dönmesini istediği yüzde 44’ü fakirlik sınırın altında yaşayan ve yüzde 30’u işsiz olan insanlar. Fakat bunlar Almanya’dan hiçbir şekilde dönmeyi düşünmüyorlar. Almanya’da az da olsa aldıkları sosyal yardımla hak ettikleri gibi orada yaşama cabası veriyorlar. Buna karşılık Almanya katkıda bulunacak gençler buraları terk ediyor.

MERKEL OLAYI CİDDİYE ALMALI, PEGİDA’NIN ÜSTÜNE GİTMELİ
ngela Merkel’in bu konuda ciddi bir yaklaşım içine girmesi şart, Merkel hükümeti galiba her geri dönenden mutlu oluyor, Türk sayısının azaldığından hareket ediyor. Almanya’da özellikle son 3 ayda ortaya çıkan Pegida olayları bu ülkede yaşayan 4 milyon Müslümanın ve bunun içinde en büyük grubu oluşturan 3 milyon 90 bin Türk’ü etkilemektedir. Paris’teki mizah dergisine saldırıdan oluşan İslam karşıtlığı da Almanya’da da etkili olup, geri dönüşleri hızlandırabilir. Tabii bu yaklaşım tüm hükümet üyeleri için geçerli değil, muhakkak ki Başbakan Yardımcısı Siegmar Gabriel, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ve göçle ilgili Bakan Aydın Özoğuz bunu böyle görmeseler de, genel olarak Hristiyan Demokratlar bu olaya böyle yaklaşıyorlar.TOP TÜRKİYE’DE
Şimdi top Türkiye’de, Türkiye bu geri dönenlere iyi bir gelecek hazırlamalı, bunların pişman olup tekrar Almanya’ya veya üçüncü bir ülkeye gitmelerini önlemelidir. Türkiye bu konuda hazırlıksız olur, Almanya’da mutsuz olarak buraya gelen insanlar burada da başarılı ve mutlu olamazlarsa Almanya’ya dönmeleri psikolojik olarak güç, ancak gidecekleri başka bir yer, göç ülkesi olarak nitelendirdiklerimiz ABD, Kanada ve Avustralya olabilir.Prof. Faruk Şen
Avrupa Türk Gazetesi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort