Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

HTGF Kadın Kolları Başkanı Sancar’dan 1 Eylül Barış Günü açıklaması

Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) Kadın Kolları, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Federasyon Kadın Kolları Başkanı Özlem Kardeş Sancar’ın başkanlığında toplanarak açıklamada bulundu. İşte o açıklama:

HTGF Kadın Kolları Başkanı Sancar’dan 1 Eylül Barış Günü açıklaması
Ad

Dünya barış günü ; sömürgecilik ve kapitalizm adına yapılan savaşlara ve insan ölümlerine inat ortaya çıkmış olan bir gündür.

İkinci Dünya Savaşı diye bilinen İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladı. Ardında elliikimilyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bıraktı. Mayıs 1945’de son buldu. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

Bilginin ve teknolojinin hızla yaygınlaştığı, özgürlükçü demokrasinin giderek önem kazandığı globalleşen dünyamızda, insanların huzur, güven ve mutluluk içinde yaşamasının temel koşulunun, “şiddet ve terör örgütlerine karşı işbirliği ve dayanışma yaparak, barış ve dostluk ortamının sürekliliğini sağlamak” olduğunu düşünüyoruz.

Dunya , bu tür olumsuzlukları, demokratik bir yaklaşımla ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde aşmaya calismalidir.

Cumhuriyetle beraber, tüm anlaşmazlıkların karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde, diyalogla çözümlenmesinden yana olan Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için, ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin tüm insanlığı işbirliği ve dayanışmaya çağırmalidir.

Bu nedenle, barış ve istikrar ortamını bozucu,savas bölgesel anlaşmazlıklar, şiddet ve terör hareketlerinin önlenmesi, açlıkla mücadele, çevre sorunlarına çözüm bulma gibi konularda sağduyu sahibi herkesin, üzerine düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir.

Demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanan ve yıllardır terörün acısını yüreğinde hisseden ve bunu her platformda savunmuş olan Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) ;1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde, farklı isimler altında insanlık suçu işlemeyi sürdüren ve dünya barışını tehdit eden bütün terör örgütlerini lanetlemektedir. Bu barışçı tutumuyla, Avrupa STK’ları arasındaki saygın yerini de almıştır.

İnsanlık aleminin geleceği için en önemli ve anlamlı günlerden biri olan “1 Eylül Dünya Barış Günü”nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesini bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, terörden arınmış bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, hoşgörüye, kardeşliğe ve evrensel barışa hep beraber kucak açalım!…

“Barış güzel bir idealdir ve insanların bazen böyle ideallere ihtiyaçları vardır ..” sozunun haklılığını bir kez daha görüyoruz.
Unutmayalım ki barış savaşla kazanılmaz.

Bugun cok değerli, içtenlikle kutlanılması ve yaşatılması gereken bu ozel günde; bölgelere, kavgalı ve ic savaş yasayan halklara, ülkelere kısacası tüm dünyaya barış getirmesi dileğiyle…
Sevgilerimle

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort