Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Sefa Yürükel Türkiye-Avrupa gerilimini yazdı: Avrupalı siyasiler Hollanda’daki eylemin ‘Evet’ oylarını artırma için yapıldığını düşünüyorum

Hollanda Türkleri Konseyi genel başkanı akademisyen Sefa Yürükel, Hollanda-Türkiye arasında yaşanan siyasi krizle ilgili demeç vererek fikrini açıkladı.

Sefa Yürükel Türkiye-Avrupa gerilimini yazdı: Avrupalı siyasiler Hollanda’daki eylemin ‘Evet’ oylarını artırma için yapıldığını düşünüyorum

Yürükel, Avrupalı siyasetçilerin, yaşanan bu olayları mağduriyet rollü bir kurgu ve referandumda ‘evet’ oylarının fazlalaşması için yapılmış bir eylem olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Öncelikle, Türkiye’nin aldığı kararın sadece Türkiye’yi bağladığı açıktır. Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Konseyi şu anda Türkiye Cumhuriyeti’ni hem diplomatik, hem de siyasi alanda yalnız bırakmıştır. Nezaketen, “tansiyonu düşürün” açıklaması vardır. Avrupa, esas olarak Hollanda’nın yanında olduğunu aldıkları kararlarla ispatlamıştır.

Türkiye’nin aldığı bu karar ise referandum sürecinde iktidar lehine uygulamaya sokulan bir karar olup, uygulaması da referandumdan sonra kağıt üzerinde kalacak yada hükümsüz olacak bir karar olmaktan öteye gitmeyecektir. Sebebi de Avrupa’daki sertleşme ve Avrupalıların alacakları diplomatik, ekonomik, siyasi kararların, zaten, gittikçe yalnızlaşan Türkiye’yi daha da zor duruma sokacağıdır. Çünkü yıllardan beri gelen uluslararası diplomasi ve ilişkilerin hukuku nedeniyle, Hollanda’nın kabul edeceği diplomat da olsa izinsiz gelen bakanın istenmeyen adam ilan edilmesi ve ülkeye sokulmaması ve ülkeden sınır dışı edilmesi konusunda haklı görülmektedir.

Esasında, bu konuda uluslararası teamüller ve kurallar gereği Hollanda haklı konumdadır. Türkiye, bu konuda uluslararası alanda hırçın, kural tanımayan ve kendi hukukunu dayatan bir ülke ve siyasi iktidar konumuna düşürülmüştür. Bu anlamda, Türkiye’nin aldığı karar, referandum sürecinde tribünlere oynamak ve mevcut Türkiye’deki Erdoğan ve Bahçeli ekibinin Avrupa’da bakanlara yaptırdığı bu eylemin düşman yaratma ve mağduriyet rollü bir kurgu ve referandumda ‘evet’ oylarının fazlalaşması için yapılmış olduğu düşüncesi Avrupalı siyasetçilerin düşüncelerine de hakim olmuştur.

Türkiye’nin aldığı bu karar ülke açısından ekonomik, siyasi ve diplomatik alanda sürdürülemez olarak görülmektedir. Bu konuda Türkiye kendini izole etmesi, Avrupa’daki ve özellikle Hollanda’daki vatandaşlarımızı hedef tahtasına oturtması onu zararlı çıkacaracaktır.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort