Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Reşat Petek kimdir?

AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Av. Reşat Petek kimdir?

Reşat Petek kimdir?
Ad

Av. Reşat Petek, 1955 yılında Burdur’da doğmuştur. İlkokulu köyünde okudu. Burdur İmam-Hatip Okulunda yedi yıl lise tahsili yaptıktan sonra, (yakın zamana kadar olduğu gibi o zaman da üniversiteye girişte fırsat eşitliği bulunmadığı için) Burdur Lisesi son sınıfında bir yıl daha okuyarak liseyi ikincilikle bitirip üniversiteye girmeye hak kazandı.

Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra hakim adaylığı, cumhuriyet savcı yardımcılığı, cumhuriyet savcılığı ve cumhuriyet başsavcılığı görevlerinde bulundu. Dokuz ayrı il ve ilçede görev yaptı.

28 Şubat Darbe sürecinde Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı iken, başörtülü öğrencileri üniversiteye almayan Erciyes Üniversitesi Rektörü ve Yozgat Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı haklarında “kanunsuz emir vererek eğitim özgürlüğünü engellemek” suçundan soruşturma yaparak ilk defa kamu davası açmasıyla kamu oyunda tanındı.

Açtığı bu dava sebebiyle, hak ve hukuk tanımayanların tepkilerine hedef olurken, insan hak ve hürriyetlerine saygılı her kesimden destek gördü. Düzenlediği iddianame evrensel hukuk ilkelerine, Anayasa ve kanunlara uygun olduğu için, 28 Şubat sürecinde hakkında açılan tüm soruşturmalar sonuçsuz kaldı.

Mesleki tanımlama yönünden “Birinci Sınıf Cumhuriyet Savcısı” iken 1999 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Anayasa hukuku, ceza hukuku, insan hakları, temel hak ve hürriyetler konularında çalışmaları bulunan Reşat Petek, Yarınlar İçin Düşünce, Gerçek Hayat, Tarih Bilinci, Umran, Hukuk Dünyası gibi dergiler ile bazı günlük gazetelerde makaleler yazdı. Halen Haber 7’de köşe yazarlığı yapmakta, gazetelere görüş açıklamakta, televizyon ve radyo programlarına katılmaktadır.

Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği, Hukukun Üstünlüğü Platformu, İGİAD, Sivil Dayanışma Platformu, TGTV gibi Sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır.

Özellikle televizyonlarda performansı ve sözünü sakınmayan, kendinden emin tavırları nedeniyle Türkiye’de ulusal çaptan tanınmaktadır.

Cumhuriyet Savcısı görevinden kendi isteğiyle 1999 yılında görevinden ayrılmasıyla Reşat Petek, 1999 yılında Fazilet Partisi Burdur milletvekili adayı olmuş ancak milletvekili seçilememiştir. 2015 yılı itibariyle 25. ve 26 dönem için Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Burdur milletvekili ve ayrıca Anayasa Komisyonu Başkanvekili olarak görev yapmaktadır.

Halen İstanbul’da avukatlık yapmakta olup, evli ve üç çocuk babasıdır.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL ARAŞTIRMA / PORTRE

Reşat Petek’in kim olduğunu bir de video olarak izleyin:

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort