avrupahollandaalmanyabelcikafransafetoakpchpmhpiyip
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
12°C
Çarşamba Az Bulutlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
15°C

Hollanda Türkleri FETÖ’nün tüm engellemelerine rağmen Rotterdam’da toplandı

Hollanda Türkleri Konseyi’nin (HTK) FETÖ, PKK, IŞİD/DEAŞ ve Ermeni diasporası tehditlerinin masaya yatırmak üzere düzenlediği buluşma FETÖ’nün Hollanda uzantılarının cadı avı ve engellemelerine rağmen devam etti.

Hollanda Türkleri FETÖ’nün tüm engellemelerine rağmen Rotterdam’da toplandı

ENGELLERE RAĞMEN YAPILDI
HTK’nın Rotterdam’daki toplantısı 50’ye aşkın katılımcının iştirakiyle yapıldı. Pensilvanya’daki terörist-başı Fethullah Gülen’in yönettiği FETÖ ve PKK’nın Hollanda güvenlik güçleri ve Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb yaptıkları yoğun şikayet ve baskılar sonucunda yasaklandığı polis tarafından tebliğ edilerek öğrenilen buluşma tüm engelleme ve baskılara rağmen, son anda yapılan adres değişikliği manevrasıyla herşeye rağmen gerçekleşti.

KONU FETÖ’NUN HOLLANDA’DA OLUŞTURDUĞU BASKI ORTAMI
FETÖ’nün gerçekleştirdiği 15 Temmuz darbesinin Hollanda’daki etkilerinden bahisle FETÖ’nün Türk toplumu üzerinde kurduğu baskının da masaya yatırıldığı buluşmada HTK Başkanı sosyal-antropolog Sefa Yürükel ve HTK Başkan Yardımcısı ve eski Hollanda Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Cingöz ana konuşmacı olarak konuyu ele aldılar.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin sonuçları ve FETÖ, PKK, IŞİD/DEAŞ ve Ermeni diasporası’nın Hollanda’daki faaliyetlerine karşı ne yapmalıyız temayla işlenen toplantıya pek çok Türk sivil toplum kuruluşu temsilcisi, aydınlar ve gazeteciler de katıldı.

TOPLANTIYI YASAKLATAN BELEDİYE FETÖ’NÜN OYUNUNA GELİP HATA YAPTIĞINI FARK EDİNCE HATADAN DÖNDÜ
FETÖ’nün Hollanda’daki ‘medya imamı’ Mehmet Cerit’in FETÖ’nün Rotterdam’da yaşayan üst-düzey yöneticisi Necdet Said Başaran‘ın emriyle, Hollanda kamuoyunu FETÖ lehinde ve Türkler aleyhinde yönlendirmek için nefret dolu manipülatif yayınlar yapan Zaman Vandaag‘ın, Fethullahçı terör akımının Hollanda‘da yasaklanmasını ve Hollanda devletinin Fethullahçılara karşı önlem almasını isteyen Türklere karşı, algı-operasyonu maksatlı yalan ve sansasyonel yazıları Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb ve Hollanda istihbarat örgütü AİVD’nin ‘toplantıyı yasaklama’ kararında etkili olduğu öğrenildi. Ancak Aboutaleb uzun sürmeden bu yanlıştan döndü.

YÜRÜKEL TEK TEK ANLATTI
Yürükel, toplantının önce FETÖ ve PKK’lıların toplu şikayetleri sonucunda Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in emriyle polisi ve istihbarat örgütü AİVD tarafından güvenlik nedeni ile engellenmeye çalışıldığının altını çizdi ve gelişmeleri anlattı.

Sefa Yürükel, Hollanda Anayasa’nın 6-7-8 ve 9’uncu maddelerinin işletilmediğini ve bu sayede demokrasinin önlendiğini söyledi. Bunun kabul edilmemez olduğunu belirten Yürükel, olayı 2016’nın Hollanda’sına hiç yakıştırmadığını ayrıca belirtti ve “artık 1960’larda olduğu gibi bilgisiz Türkler yok karşılarında, bunu bilmelerini isterim. Hollanda’nın bunu anlaması gerekir.” dedi.

FETÖ’YE SERBEST HOLLANDA TÜRKLERİNE YASAK
Yasağı değerlendiren Sefa Yürükel şunları kaydetti; “FETÖ teröristi zalim Zekeriya Öz’ün Wassenaar kentinde kaçak hayat sürdüğü ve ellerini kollarını sallaya salaya dolandığı bu ortamda; FETÖ, PKK ve Ermeni diasporasının baskılarıyla Aboutaleb ve AİVD’nin aldığı bu karar tam bir skandaldır, ancak biz buna rağmen toplantıyı yoğun katılımla yaptık.”

TÜRK YETKİLİLER DE YARDIMCI OLMADI
Sefa Yürükel şunları kaydetti, “Aboutaleb’in emriyle istihbarat örgütü gazetelerde toplantı yerinin iptal edildiğini ve dolayısı ile toplantının iptal edildiği yazdılar. Bu durum karşısında, toplantı yerine en yakın camii olan Hollanda Diyanet Vakfı’na (HDV) ait Mevlana Camii’nin lokalinin toplantı için açılmasını Türk yetkililer vasıtasıyla HDV’ye bilirdik. Oradan toplantı salonu talebimizi, baskı altında olduklarını itiraf ederek, bu gerekçe ile geri çevirdi. Bu şekilde HDV de, toplantının iptali için kara-propaganda yapan, FETÖ, PKK, IŞİD/DEAŞ ve Ermeni diasporası’nın objektif olarak yanında yer aldı. Hollanda polisi ve istihbaratının tavrını aldı.

SORGULANMA OLMALI
Lafı dolandırmaya gerek yok. Böyle bir durumda kapılarını demokratik ve milli bir toplantıya açmayanlar sorgulanmalıdır. Kime çalıştıkları ve işlevleri sorgulanmalıdır. Çünkü eğer bir başka gün aynı durumla karşılaşılırsa Türklerin esasında yalnız oldukları ve ellerindeki toplantı salonunu bile vermeyen Türkiye’nin buradaki resmi yetkililerine çok güvenilmemesi gerektiği de, bu şekilde ortaya çıkmış oldu.” dedi.

TÜM PROVOKASYONLARA RAĞMEN
Süreci anlatmaya devam eden akademisyen Sefa Yürükel, “Ama biz Hollanda Türklerinin temsilcileri olarak aldığımız kararda, FETÖ’nün tüm provokasyonlarına rağmen toplantıyı barış içinde yapacağımızı, bunun için yeni bir toplantı yeri bulacağımızı belirttik. Yeni toplantı yerinde yaptığımız toplantıyla da, bizi yıldıramayacaklarını, diz çökmeyeceğimizi ve gerçekleri açıklayıp, Hollanda Türkleri ve Hollanda halkını aydınlatmaya devam edeceğimizi belirttik.

rotterdam-feto-toplantisi

FETÖ HOLLANDALILARI DA MANİPÜLE EDEREK TOPLANTIYI ENGELLEMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI
Toplantıyı engellemek için, ‘zift medyası’ olarak bilinen FETÖ’nün Hollanda medyası Zaman Vandaag paçavrası tarafından psikolojik harp taktıklarının uygulandığı bir süreçten geçtik. Hollanda’nın önde gelen AD, Telegraaf ve Hollanda resmi haber ajansı ANP tarafından insanlar yanlış yönlendirilerek, güvenlik sorunu olduğu, toplantı yerinin ve toplantının iptal edildiği, son üç gün yaygın şekilde dillendirildi. Bunu toplantıya son üç gün boyunca FETÖ, PKK, IŞİD/DEAŞ ve Ermeni diasporası’nın sistemli bir şekilde insanları arayarak ‘toplantının iptal olduğu’ propagandası yaptığına şahit olduk.

ADAMLAR GÖNDERDİLER
Hatta 11 Eylül’de toplantı yerinde beklerken, arabalarla dolanan ve toplantı yerine yakın yoldan her on dakika’da bir geçen tanımadığımız kişiler toplantının iptal olduğunu beklemememiz gerektiğini sesli bir şekilde duyuruyorlardı. Burada toplantıya ve Hollanda Türkleri Konseyi‘ine karşı büyük bir yalan bilgi yayma ve insanları toplantıya gelmelerini engellemek için her türlü psikolojik harp taktiğinin bize karşı kullanıldığını gördük” dedi.

TÜRKLER ÇETİN CEVİZ, YENİLMEDİK YENDİK!
Yürükel konuşmasını şöyle sürdürdü, “Ama yılmadık. Toplantımızı yaptık ve irili-ufaklı dost ve düşmana da, Türklerin nasıl çetin ceviz olduğunu ispatladık. Yenilmedik yendik. Toplantımız işte bu şartlarda gelişti ve geçti.” dedi.

BULUŞMADAKİ KONUŞMALARDAN SATIR BAŞLARI ŞÖYLE:

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN A-TAKIMI TECRİT EDİLMELİ
Buluşmada konuşan HTK Başkanı Sefa Yürükel, FETÖ, PKK, IŞİD/DEAŞ ve Ermeni diasporası’nın faaliyetleri Türklerin olduğu kadar Hollanda’nın da aleyhinde olduğunu ve tehlikelere dikkat çekti. Hollanda devleti ve kamuoyunun bu konuda duyarlı hareket etmesini talep ettiklerinin altını çizen Sefa Yürükel, FETÖ, PKK, IŞİD/DEAŞ ve Ermeni diasporası’nın A-takımı hariç etraflarında ve altlarındaki insanların kazanılmasını ve A-takımını yalnızlaştırılması gerektiğini belirtti.

İHBARCILIK KÜLTÜRÜ
Türkler arasında birliğin ve güvenin yitmekte olduğunu, ihbarcılığın tehlikeli olduğunu ve ahlaki olmadığını, itirafçıların kendi itiraflarını yazarak, Hollanda ve Türk makamlarına göndermelerinin toplumsal sorumluluğa uygun olacağını belirtti. İhbarcılığın at izinin it izine karıştıran bir sistem oluşturarak işin sulandırılacağını, gerçek suçluların bu şekilde gizlenme olanağına sahip olacağını söyledi.

ÇOCUĞUNU OKULA VERDİ DİYE HEMEN SUÇLU DİYEMEYİZ
Yürükel, ihbarcılık kültürünün, korku yaydığını ve güven olanağını yok ettiğini ve bir milletin yok olmasına yol açacağını, birlik beraberliğin korunarak güven ortamının yeniden kurulması gerektiğini belirtti. FETÖ’nun okuluna çocuğunu gönderdiği için veya bir zamanlar kurban parası verdiği için hemen insanların FETÖ’cü olarak damgalanmaması gerektiğini ve bunun yanlış bir fişlemeye yol açacağını belirtti.

YALNIZLIĞA KARŞI TEK ÇARE DAYANIŞMA
Türklerin Avrupa’da ve Hollanda’da esasında yalnız olduğunu, bir birinden başka dayanacakları dalları olmadığını belirtti. Burada bulunduğumuz ülkede başka milletlerle dostlukları geliştirerek, Hollanda kanaat önderleri, siyasiler ve medya ile ilişki kurularak yeni sağlıklı bir ortam oluşturulması gerektiğini, TC yetkililerinden bir medet umulmayacağını, burada bulunduğumuz müddetçe, korkmadan ve yılmadan hukuk, demokrasi ve kanunlar çerçevesinde bilgiye dayanan bir mücadele geliştirilerek, Türklere ve Türkiye’ye karşı yapılan sahte bilgilere dayanan propagandaları geri püskürtülebileceğini söyledi.

FANATİK ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI SAĞLIKLI DÜŞÜNMEYE ENGEL
Batılıların esasında, Amerikalıların bile darbeyi FETÖ’nün yaptığını belirtmesine rağmen, fanatik bir Erdoğan düşmanlığı yayarak, gerçeği görmek istemediklerini ve darbe girişimi konusunda FETÖ’yü, Hollanda’da dahil çeşitli Batı ülkelerinde koruyarak desteklediklerini belirtti. Meşru ve seçilmiş hükümete karşı darbecileri desteklemenin bir demokrasi ayıbı ve felaketi olduğunu ve Hollanda ve diğer batılı devletlerin bu işten vazgeçmesi gerektiğini bildirdi.

HTK KOMİSYONLAR OLUŞTURUYOR
Herkesi bilgiye dayanan bir faaliyet içerisinde olmaya davet eden Yürükel, önümüzdeki sürecin çetin geçeceğini, Avrupalıların çokta iyi niyetli olmadıklarını, buna karşı bilgiye dayanan bir mücadele verilmesi gerektiğini belirtti. İki komisyon oluşturulacağını, bir kendi içlerinde birliği sağlamaya çalışan ve strateji üreten bir komisyon diğeri ise Hollanda’nın, siyasileri, gazetecileri ve kanaat önderlerini içine alan ve Hollanda’nın tamamına yönelik bir başka komisyon oluşturacaklarını, somut çalışmalar yaparak istediklerini elde edebileceğini ve Hollanda Türklerinin bu çalışmalara omuz vermesi gerektiğini belirtti.

FETÖ FENA MANİPÜLASYON VE PROVOKASYON YAPTI, ABOUTALEB’İN BİLE KAFASI KARIŞTI
En son 14 Eylül’de Roterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in HTK’ya ulaştırdığı bilgiye göre, kendisinin bu toplantıyla ilgili, iptal emri vermediğini, polisin kendi icraatı olduğunu belirterek kafa karışıklığı oluşturdu. Aboutaleb’in bu görüşleri, toplantının iptal edilemeyeceğini anladıktan sonra ilettiği ve bir nevi FETÖ’nün nasıl Hollanda devletini manipüle ettiğinin bir itiraf olduğu belirtildi. Toplantı yerinin işletmecisi olan RADAR’dan aynı gün HTK’ya gelen bilgiye göre, HTK’nın bundan sonra ki yapacağı toplantılarda, toplantı için yerin verileceği bildirildi.

ABOUTALEB FETÖ’NÜN OYUNUNA GELDİĞİNİ FARK ETTİ GERİ ADIM ATTI
HTK’dan ise şu açıklama geldi; “Yani diz çökmeyerek Hollanda Türkleri adına HTK büyük bir başarıya imza attı. Belediye ve Belediyenin elindeki toplantı salonu yöneticileri geri adım attılar ve bize hak verdiler.” yorumlarına neden oldu.

YENİ KOMİSYONLARLA KARARLILIK VURGULANDI
HTK Başkanı Yürükel, bu sonucun, Hollanda Türkleri tarafından Türklerin, bir başarısı örneği olarak görmesini ve haklı oldukları zaman, meşru mücadele ile gereken taleplerin yerine getirtilebileceğini nazarı dikkate almalarını, bu konuda bilinçli olunması gerektiğini söyledi. Hollanda Türklerini HTK’nın, Hollanda Türkleri ve Türkiye Cumhuriyetinin hak ve hukuku için önümüzdeki süreçte yapacağı kararlı mücadelesine somut katkılar yapmaya ve bulundukları şehirlerde HTK irtibatlı komisyonlar oluşturmaya çağırdı.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER
Mükremin Türker

rotterdam-hollanda-feto-kumpas-yapiyor

yurukel feto cia zaman vandaag zift medyasi yorumu

feto islama kufur hollanda zaman vandaag

feto hollanda yapilanmasi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.