Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Vatandaşa değil FETÖ’ye OHAL

Meclis’te kabul edilen 3 aylık OHAL uygulamasının vatandaşın günlük hayatını nasıl etkileyeceği en çok sorulan soru. OHAL Kanunu’nda çok sayıda kısıtlama öngörülüyor ancak hükümet, önlemleri halkın huzurunu bozmadan Paralel Yapı ile mücadelede uygulayacak.

Vatandaşa değil FETÖ’ye OHAL
Ad

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu’ndan sonra alınan 3 aylık Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması TBMM’de kabul edildi. Geçmişte uygulandığı dönemde yaşayan vatandaşlarda olumsuz izlenim bırakan OHAL’in, günlük hayatı nasıl etkileyeceği en çok sorulan soru.

OHAL KISITLAMALARI OLACAK MI?
Terör örgütü FETÖ’nün bastırılan darbe girişiminden sonra gündeme gelen ve tüm terör örgütleri ile daha etkin mücadele amacıyla ilan edilen OHAL’ın hükümetin oluşturacağı OHAL valiliklerine sokağa çıkma, belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmaları ve toplanmalarını, vatandaşların üstünü ve araçlarını arama, gösteri ve yürüyüşleri yasaklama yetkisini verse de nasıl uygulanacağı önemli. Hükümet, OHAL Kanunu’nda yer alan kısıtlamaların tamamını vatandaşın huzurunu bozmamak ve olağanüstü şartlardan etkilenmesini önlemek amacıyla kullanmayabilir. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklamaları da bu yönde. 3 aylık OHAL döneminde FETÖ ile daha etkin mücadele hedefleniyor.

KOORDİNASYON KURULU KURULACAK
OHAL Kanunu’na göre, OHAL ilanında koordinasyon, Başbakanlıkça veya Başbakanın görevlendireceği bakanlık tarafından sağlanacak. Bunun için OHAL ilanına sebep olan konu ile ilgili bakanlıkların temsilcilerinden meydana gelen Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu kurulacak. Ayrıca bu kurula iştirak eden bakanlıkların, merkez kuruluşları içinde aynı amaçla bir ünite görevlendirilebileceği gibi özel bir ünite de oluşturulabilecek.

TAM YETKİLİ VALİLER
OHAL valilerinin güvenlik yetkilerinin yanı sıra yerel yönetimlerle ilgili yetkileri de olacak. Bölge valisi, mahalli idareler tarafından alınacak kararlarla tasarrufların tamamının veya belli konulara ilişkin olanlarının kendisinin ya da görevlendirmesi halinde il valisinin ve ilçelerde kaymakamların onayı ile yürürlüğe koyabilecek.

KHK’LAR BİR AY İÇİNDE ÇIKACAK
Hükümet, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkararak yasal düzenlemeleri süratle Meclis’ten geçirmeyi amaçlıyor. KHK’lar Meclis İçtüzüğü’nün 128 . maddesine göre en geç 1 ay içerisinde karara bağlanacak. Meclis komisyonlarında 20 gün içinde görüşülmeleri tamamlanmayan KHK’lar Meclis Başkanlığı tarafından doğrudan genel kurula gönderilecek. Böylece kanunların çıkarılması süreci kısaltılmış olacak. Anayasa Mahkemesi’ne KHK’larla ilgili başvurulamıyor.

GÖZALTI SÜRESİ UZATILABİLECEK
Gözaltı süresi, OHAL ile ilgili en çok eleştirilen uygulamalardan biri. Normal zamanlarda bireysel suçlarda 2 gün toplu suçlarda ise 4 gün olan gözaltı süreleri OHAL’de sınırlama yapılmaksızın uzatılabiliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ ile ilişkilili binlerce personel açığa alındı. Bu kadar kişinin yargılanmasının seri şekilde yapılabilmesi ilan edilen OHAL, yargının ve polisin elini güçlendirecek.

KİMLİK BULUNDURMAK ZORUNLU
OHAL uygulamasında nüfus cüzdanı taşıma zorunlu. Kimlik olmadan dışarı çıkmak yasak hale getiriliyor. Üstünde kimlik bulunmayan kişiler gözaltına alınabilecek. Ayrıca OHAL’de güvenlik güçlerine ‘’teslim ol’’ çağrısına uymayanlara ateş etme yetkisi de veriliyor.

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort