Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Trump olsa ne yazar?

Avrupalı Türklerin sesi AVRUPA TÜRK GAZETESİ yazarı Halit Turanoğlu yazdı.

Halit Turanoğlu

Halit Turanoğlu

Yazar, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Bonn Şube Başkanı, Avrupa Türk Gazetesi yazarı

Kaç zamandır milletin ağzına pelesenk olmuştu; Hillary’mi Trump’mı?

Herkesin derdi olmuştu, “Trump gelse ne olur, Hillary gelse ne olur” sorusuna cevap aramak. Böyle cevabı belli soruların peşinden koşturmayı ne çok seviyoruz! Sanki zannedersin birinin diğerinden farkı var. Sözünde farklı görünseler de, aslında ikisi de özünde birdi. Şöyle ki;

Hillary’nin ne dediği, ne yapacağı belli gibiydi. Çok ufak tefek farklılıklarla ABD’nin dış politikasının değişmeyeceğini, barış çığırtkanlığı ile dünyanin dört bir yanında savaşlar çıkarmaya, demokrasi nidalarıyla ülkeleri karıştırmaya, işlerine gelmeyen yönetimleri devirmek için darbelere kalkışmaya, beceremezlerse bir güzel kıvırmaya, kısacası kendi menfaatleri doğrultusunda istedikleri ülkenin içişlerine burunlarını sokmaya devam edeceklerini beyan etmişlerdi. Yani ABD’nin mevcut dış düzenini bozmadan, aynı tas aynı hamam devam edecekti.

Trump’da yenilir yutulur söylemlerde bulunmuyordu. İşkencenin faydalarindan bahsedip etkili işkence yöntemlerinden örnekler veriyordu. Kullanmadıktan sonra nükleer silahların ne işe yaradığını sorguluyor, müslümanların ABD’ye girişini yasaklayıp, mevcut olanlarında ülkeden kovulmasını sağlayacağını söylüyordu. Irkçı olduğunu açık açık ima etmekten çekinmiyor, kadınları aşağılayan ifadelerde bulunuyordu.

Kimi aklıevvellerin de, Hillary’nin daha iyi olduğunu ima etmek için, Trump’un Müslüman düşmanlığını dile getirmelerine de gülmemek elde değil!

Zannedersin Trump Müslüman düşmanı da , Hillary İmam Hatip mezunu.

Anlayacağınız bunların dış politikada birbirinden farkı yok. Buna rağmen bütün anketler Hillary`e çalıştı.

Örneğini Türkiye’de de gördüğümüz gibi, sanatçılara Hillary yanlısı klipler çektirip, Trump’a sövme derecesinde yayınlar yaptırdılar ama sıradan Amerika’lı buna itibar etmedi. Trump’da bunu bildiği için söylemlerini çoğunlukla iç politikaya yönelik hamasi nutuklarla yaptı ve karşılığını da %49 ile fazlasıyla aldı.

Hamasi nutukları yabana atmamak lazım. Zamanında Trump gibi iş adami olan Cem Uzan’da ,Genç Parti ile aynı nutuklarına, pilav üstü döner takviyesi yaparak % 8e yakın oy almıştı.

ABD Başkanı’nın bizim açımızdan kim olduğu önemli değil. Hillary’de kazansaydı farketmezdi. Bu yüzden bizim kendi ayaklarımız üstünde durmayı becerebilmemiz lazım ki, biri bize dokunduğunda yıkılmadan direnebilelim.

Yine de benim favorim başından beri Trump idi. Adam çatlak. Uçuk kaçık fikirleri ile kendi ülkesinde milleti coşturabiliyor. Amerika’da sevmeyeni kadar seveni de çok. Ülkesini kutuplara bölüp karıştırır belki. Baksanıza, Amerika’da daha ilk günden Trump karşıtı gösteriler başladı.

Kimbilir belki de Amarika’nın felaketine sebep olacak bir adamdır.

Ne bileyim. Benimki de bir umut işte.

Halit Turanoğlu – Avrupa Türk Gazetesi yazarı
Avrupa Türk Gazetesi © GAZETEMİZİN YAZARI
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği – UETD Bonn Şube Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Evet mi, Hayır mı? - 12 Şubat 2017
Seçim dönemi - 11 Şubat 2017
Ağla Halep’im ağla - 19 Aralık 2016
Dinle beni sevgili okur - 11 Aralık 2016
Elinden geleni …… - 15 Kasım 2016
Trump olsa ne yazar? - 12 Kasım 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort