Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Paralel yapının küresel karakutusu

“Tuzluğu bile seçtiririm” dediği ses kayıtlarıyla bir anda kötü bir şöhrete kavuşan işadamı Süleyman Müftigil, her ne kadar reddedilse de ‘paralel yapı’nın Kanada’dan Kazakistan’a, ABD’den İsrail’e küresel karakutusu

Şimdilerde eski bir demirperde ülkesinde görev yapan bir diplomat, Kazakistan’ın başkenti Astana’da inşa edilecek Türkiye Büyükelçiliği binası için kendisiyle aynı adı taşıyan bir inşaat firması sahibine kefil oldu. Bu kefaletin sonradan başını epey ağrıtacağını bilmiyordu. Ulaştığımız belgelere göre inşaat işi, 26 milyon 250 bin dolarlık büyük bir işti. İnşaat alanı toplam 17 bin 266 metrekare idi ve işin iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyordu. Yüklenici firma olan Yapı Kz’nin sahibi, 2014 ilk aylarında kim tarafından dinlendiği bilinmeyen telefon görüşmeleri internete sızan Süleyman Hamit Müftigil adında gizemli bir işadamı idi. Temeli, 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ve inşaatına 2007 yılında başlanan bina, 2010 yılında hizmete açıldı. İş esnasında Süleyman Hamit Müftigil’in pek çok kişiyi dolandırdığı iddia edildi.

HEM İHALE ALIYOR, HEM KÜFREDİYOR
Gülen Hareketi, Müftigil olayında sıkça ilişkilendirildiği internete ses kayıtları sızdırma yöntemiyle vurulmuş oldu. Kayıtlardaki en vahim ifadeler, Müftigil’in, ‘savaş tanrıları’nın aldığı karar doğrultusunda Türkiye’de çözüm sürecinin biteceği ve silahlı çatışmaların yeniden başlayacağı mealindeki sözleri idi. Neyse ki bu felaket tellallığı, Abdullah Öcalan’ı BDP tabanının gözünde küçük düşürmek için ses kaydı yayınlama ve BDP tarafından yalanlanan “Demokratik özerklik ilan ediliyor” diye manipülasyon yapma gibi tezgahlara rağmen henüz tutmuş değil. Bununla birlikte ‘Müftigil’in sevdiği ülke’nin, yani İsrail’in halen çözüm sürecinden, Erdoğan’ın politikalarından, Türkiye-Irak Kürdistanı yakınlaşmasından, Öcalan’ın çözüm süreci kapsamında silahları susturmuş olmasından rahatsızlık duyduğu izahtan vareste.

FETHULLAH GÜLEN’İN HEMŞEHRİSİ
Peki, 17 Aralık operasyonunu çevresine önceden ‘muştulayan’, hatta operasyonların Ergenekon dalgaları gibi büyüyüp hükümeti devireceğini, devleti sarsacağını iddia eden, isterse tuzluğu bile milletvekili seçtireceğini söyleyerek “Odunu aday göstersem seçtiririm” alegorisini gölgede bırakan ve ihale aldığı makam hakkında sinkaflı konuşan Süleyman Hamit Müftigil kim? Müftigil’in Erzurumlu ve dolayısıyla Fethullah Gülen’in hemşerisi olduğu biliniyor. Bölgede bilinen bir ailenin oğlu olan Müftigil’in ailesini Gülen’in Erzurum’dan tanıdığı belirtiliyor. Bu yüzden Müftigil’in, kendi açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla Pennsylvania’yı sık ziyaret etmesi normal bir durum.

EŞİNİN MEMLEKETİNDE YATIRIMLARI VAR
Süleyman Hamit Müftigil’le ilgili pek bilinmeyen şey ise Müftigil’in Ukraynalı eşi Karina Müftigil’in de vasıtasıyla Ukrayna’dan başlayarak bölgede güçlü iş ilişkileri kurmuş olması. Müftigil’in Kazakistan ve Rusya’da da pek çok yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlardan biri olan Astana’daki Türkiye Büyükelçiliği binasının inşaatı işinde, Süleyman Hamit Müftigil’e referans olan diplomata elektronik posta yoluyla ulaştım. Adı Süleyman olan (soyadı bizde kalsın) bu diplomat, adaşına referans olduğu bilgisini yalanlamadı, ancak “Yerleşik uygulamamız çerçevesinde, Bakanlığımızın yürüttüğü projeler hakkında açıklamalarda bulunma yetkisi münhasıran Bakanlığımızın uhdesindedir” diyerek deyim yerindeyse topu Dışişleri Bakanlığı’na attı. Süleyman Hilmi Müftigil’in sinkaflı sözlerinin muhatabı olan makamdan söz ediyordu. Daha açık bir deyişle geçmişte ihale alıp sonra da küfrettiği makamdan…

Ferhat Ünlü – Sabah

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort