Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Kerküklü Irak’taki son iki olayı değerlendirdi: “Hep ezilen Türkmenler”

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde gir grup Kürt ırkçısı PKK’lı, Irak’lı Türklerin partisi Irak Türkmen Cephesi partisinin (ITC) Kifri İlçe örgütüne saldırı yaptılar. Bu olaydan kısa bir süre sonra ise Kerkük’ün peşmerge kökenli Valisi Necmeddin Kerim’in şehirdeki Türkmenlere ait evleri yıktırması bölgede gerginliğe yol açtı.

HABER MERKEZİ – Yaşananları Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı Eşref Kerküklü’ye sorduk.  Eşref Kerküklü olayları AVRUPA TÜRK GAZETESİ‘ne değerlendirdi.

TÜRKMEN DİASPORA’SIDAN HOLLANDA TÜRKMENLERİ BAŞKANI EŞREF KERKÜKLÜ İLE KONUŞTUK 
Avrupa’da yaşayan Irak Türkmenlerinin uzantısı da tedirgin. Türkmen diasporası’nın önemli isimlerinde Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı Eşref Kerküklü, Türkmenlere yapılan saldırıları AVRUPA TÜRK GAZETESİ‘ne değerlendirdi.

KİFRİ’DEKİ SALDIRININ ARDINDAN ACI HATIRALAR ANIMSANDI
Eşref Kerküklü, “Geçtiğimiz günlerde Irak Türkmen Cephesi Süleymaniye iline bağlı Kifri ilçesindeki bürosuna olan saldırı bize 1959 katliamını hatırlattı”ğını ifade etti.

Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı Kerküklü, AVRUPA TÜRK GAZETESİ‘ne yaptığı açıklamasının devamında Türkmenler sürekli ezilen halk olduğuna dikkat çekti. Bölge milletvekili Aydın Maruf‘u çok iyi anladığını ve desteklediğini belirten Kerküklü, duygularını şöyle dile getirdi “1959’da Türkmen halkını ilgilendirmeyen bir konuyu bahane eden peşmergeler o tarihlerde büyük ve unutulmayacak Türkmen katliamına imza atmıştır. ITC Kifri bürosuna saldırı ve Kerkük’te Türkmenlere olan baskı bizlere 1959’un tekrarı uygulanacak gibi bir his uyandırıyor.” şeklinde konuşarak endişesini Gazetemize dile getirdi.

esref-kerkuklu-aydin-maruf-degerlendirme

Manşet foto: Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı Eşref Kerküklü, ITC’li kuzey-Irak (Erbil) milletvekili Aydın Maruf’la.

KERKÜKLÜ’DE SALİHİ GİBİ ÖZ-SAVUNMA’YA VURGU YAPTI
Türkmenler’e ait tapulu evler Kerkük Valisinin isteği doğrultusunda yıktırıldı. peşmerge kökenli Kerkük Valisi Necmettin Kerim‘in imzasının bulunduğu yıkım belgesi Türkmen halkının tepkisine neden olmuştu.

Kerkük Valisi Necmettin Kerim hemen ‘işgal ve kaçak inşa olduğunu’ iddia ederek yıkım araçları ile yıktırıyor Türkmenlere ait evleri. Yıkılan evlerin hepsi Türkmen evleri olduğunu belirten ITC Genel Başkanı ve Irak milletvekili Erşat Salihi “Peki buradan soruyorum Kerkük Valisi Necmettin Kerim‘e, sen daha yetkin yok bunları yapıyorsun yetkin olsa neler yapacaksın acaba? herhalde Türkmen milletinin dilini de kesersin.” diyen Türkmen lider Salihi, Türkmen parti başkanlarına ve Türkmen siyasetçilerine seslenerek “Peki Türkmen yetkilileri siz neden bu durumlarda yanımızda durarak bize destek vermiyorsunuz” diyerek şahsi çıkarlarını dava eden sözde Türkmen partilerinin bu durumlarda sessiz kaldıklarına da işaret etti.

esref kerkuklu mardin gokkayaahmet mali

Eşref Kerküklü, Türkmenleri Öğrenci ve Gençler Birliği (TÖGB) Başkanı Mardin Gökkaya ve terör örgütü DAEŞ’e karşı silahlı mücadele veren Türkmen fedaisi Ahmet Mali ile 26 Temmuz 2015’te İstanbul Türkmen Aydınları Toplantısında görüştü.

Salihi “Ey Türkmen milleti yıkım makinelerinin önüne atlayın, taşlayarak yıkıma izin vermeyin, gerekirse tutuklanın, ölün ama halkınızı bırakmayın. Toplanın Valiliğin binası önünde protesto edin istediğinizi yapın ben yanınızdayım. Bu devlet devlet değil, istediğinizi yapın öz-savunmanızı yapın. buradan Şii ve Sünni din adamlarına sesleniyorum hutbelerinizde Türkmenlerin nasıl hak almaları gerektiğine vurgu yapın anlatın yeter bu haksızlıklar” diye konuşmuştu.

Kerkük’te yaşananları da Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı Eşref Kerkükü‘ye sorduk. Kerküklü, AVRUPA TÜRK GAZETESİ‘ne yaptığı açıklamada ITC Genel Başkanı ve Irak Milletvekili, Türkmen lider Erşat Salihi‘nin Kerkük’teki Türkmenlerin can ve malını korumaları için öz-savunma çağrısının altını çizdi.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort