Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Irak Türkmen Cephesi (ITC) nedir?

Türkiye tarafından tanınan ve desteklenen, Irak Türklerinin en güçlü partisi Irak Türkmen Cephesi (ITC) nedir?

Irak Türkmen Cephesi (ITC) nedir?
Ad

Kısa adı ITC olan Irak Türkmen Cephesi; Irak Milli Türkmen Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Bağımsızlar Hareketi, Türkmen Kardeşlik Ocağı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği gibi oluşumların tek çatı altında birleşerek oluşturdukları Türkmen cephesi kurulmuştur. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi‘dir.

ITC; Saddam rejimi Irak hukukunun geçerli olmadığı bir dönemde ve 36’ıncı paralel’in üstü olarak nitelenen bölgede Türkiye’nin desteğiyle kendi sivil olanaklarıyla, kendine müşahhas bir hukuk düzeni sağlanarak, 04 – 07 Ekim 1997’de Erbil’de yapılan Birinci Türkmen Kurultayı’nda kurulmuştur ITC. Bu Kurultay’da yayınlanan bildiride kuruluş amaçları aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  • Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde Türkmenlerin ve diğer milletlerin meşru haklarına kavuşması;
  • Irak’ta demokratik, insan hak ve özgürlüklerine saygılı çoğulcu parlamenter bir sistemin kurulması;
  • Irak’ta yaşayan tüm etnik, mezhebi ve dini azınlıklar arasında eşitliğin sağlanması;
  • Siyasi ve idari yapının eşit haklar ilkesi esaslarına göre düzenlenmesidir.

2005 Irak seçimlerinde, ülke genelinde 0.7% oy almıştır. 2009 seçimlerinde, Selahaddin ilinde 28 sandalyeden ikisini almıştır. 2010 seçimlerinde Irak’ta Kerkük’te 3 milletvekili, Musul’da 3 milletvekili çıkarmışlardır. Diğer seçilen Türkmen milletvekilleri’yle bu sayı 10 civarındadır.

turkmeneli ve itc bayrajklari

Pek çok zaman birbiriyle karıştırılan bayraklar; solda ‘Türkmeneli bayrağı’ olarak nitelendirilen Irak Türklerinin milli bayrağı, sağda Türkmen halkının kalesi ve kurumu olan Irak Türkmen Cephesi partisinin (ITC) bayrağı.

Irakta 2010 seçimlerinde tüm Türkmen partileri yaklaşık 300 bin civarında oy almışlardır.

Türkmenlerin siyasi birliğini bozmak için Barzani tarafından kurulan ve desteklenen ‘Türkmen görünümlü’ hülle partilerine rağmen; Irak Türkmenleri’nin tamamını temsil eden, herhangi bir mezhebi ya da bölgesel ayrım gözetmeyen tek ve merkezi siyasi örgütüdür.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL ARAŞTIRMA / PORTRE

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort