Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Cumhuriyet 94 yaşında

Avrupalı Türkleri sesi AVRUPA TÜRK GAZETESİ’nin yazarı Murat Bozkurt yazdı.

Murat Bozkurt

Murat Bozkurt

Yazar, Avrupa Türk Gazetesi yazarı

Neredeyse asırlık çınar oldu olacak Türkiye Cümhuriyeti Devleti. Neredeyse bir asır olacak artık BAŞKOMUTAN GAZİ Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün bir 28 Ekim ‘de yol arkadaşlarına söylediği o söze. Güzel de söylemiş Atatürk. ‘’Efendiler! Yarın Cumhuriyeti kuruyoruz.’’

Bir millet ki gözü yaşlı, hürriyet yolunda. Haysiyet, onur, umut, inanç ile beraber en sonunda da zafer ve yenilik Cümhuriyet. Hemen gözler önüne geldiğinde ise o hemen tarihe iz olarak TÜRK ‘ün gücünü tarihe not olarak sonradan gelen bir fotoğraf. O fotoğrafta birkaç insan ve ellerinde bir beze hazırladıkları ‘’BİZ CÜMHURİYETİ BÖYLE KAZANDIK’’ pankart. Toprak, iffet ve ar. Dil, tarih ve coğrafya. Vatan sevdası ile dolu Anadolu halkı. İman dolu göğsü ile serhad sahibi Anadolu ‘nun insanı. Şehit Kamil, Rahime Hatun, Kubilay Öğretmen, Gazeteci Hasan Tahsin, Kara Fatma Bacı, Elif ve kağnısı, Sütçü İmam ve daha nice kahraman şehitler, onların silah arkadaşları, sağ kalanlar, salim dönenler, gaziler bu vatan evlatları olarak size minnettarız.

Cümhuriyet milli iradeye dayalı devlet düzenidir. Yurttaşlara eşitlik veren onurlu bir birlikteliktir. Ayrıca cumhuriyet demokrasi ile bezenmiş bir yaşam sistemidir. Demokrasi ve cümhuriyet birbirine güç sağlar ve değer kazandırır. Cümhuriyet ve demokrasi çoğunluğun yönetme azınlığın var olma hakkını korur. Atatürk ‘ün bıraktığı en önemli mirastır cumhuriyet ve demokrasi, halkın kendi kendini yönetme biçimidir.

Geçmişten günümüze baktığımıza Kurtuluş Savaşı ‘ndan, Cümhuriyet ‘in ilke değerlerine kadar şehit olup canını verene, gazi olup bedenini feda edene, Türkiye Cümhuriyeti ‘nin ileriye doğru daha emin adımlarla ileriye gitmesi için son nefesine kadar emek veren Atatürk ‘e binlerce kere teşekkür etsek azdır. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz. Atatürk ‘ün bize emanet ettiği Cümhuriyet ve demokrasi için canını veren Demokrasi Şehitleri ‘miz olarak başta Şehit Başbakan Adnan Menderes Dış İşleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, Sivas ’ın Bağımsız Milletvekili ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Büyük Birlik Partisi Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ ‘a BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclis Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, Gazeteci-Muhabir İsmail Güneş ve Pilot Kaya İstektepe ‘yi ve de tüm demokrasi şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum.

Murat Bozkurt – Avrupa Türk Gazetesi yazarı
Kamu Yönetimi Analisti ve Kentbilim Analisti
Avrupa Türk Gazetesi © GAZETEMİZİN YAZARI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Merkez Sağ finali - 8 Eylül 2017
Çok Şey KATAR - 5 Temmuz 2017
Kararsız veya işgüzar - 15 Nisan 2017
Hollanda çekiniyor - 15 Mart 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort