Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

CHP Hollanda’da yaprak dökümü sürüyor, önemli istifa

HABER MERKEZİ – CHP Hollanda Disiplin Kurulu başkanı Turap Tezcan istifa etti.

CHP Hollanda’da yaprak dökümü sürüyor, önemli istifa

DİSİPLİN KURULU BAŞKANI TURAP TERCAN’IN AÇIKLAMALARI
SİYASİ KULİS – CHP Hollanda Disiplin Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Turap Tercan, yaptığı açıklamayla “Hollanda’da CHP örgütlenmesinde ki çalışmalarıma son veriyorum.” diyerek partiyle yollarını ayırdı.

ARTIK YOLLARI AYRILDI
Sosyal-medya’daki açıklamasında “Ülkemizde son 12 yıldır tek amacı cumhuriyet değerlerini ortadan kaldırarak adım adım şeriat’çı bir gerici düzeni hayata geçirmeyi amaç edinen AKP iktidarına karşı en azından sandıkta geriletilmesini sağlamak amacıyla son seçimlerde başka altarnatif olmadığı için CHP’yi destekleme kararı aldım” diyerek elinden geldiğini yaptığını ifade eden Tercan, “bu doğrultuda çalışmalarda bulundum.” dedi.

“BEN ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM ANCAK CHP’NİN YAPISI HANTAL”
Sosyal-medya’daki açıklamasında Turap Tercan, “Bu konuda üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum.” diyerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü “CHP parti yapısının hantallığı, bürokratik yapısı, özgür düşünme ve özgür hareket etmeye karşı olan yapısından dolayı bu partide yürütmüş olduğum çalışmalarıma son vermiş bulunmaktayım.” dedi.

turap tercan eylem

Tercan bizzat eylemlerin içinde bulunan birisiydi. Pankartta “Ben Türkiye’de faşist şiddetin karşısındayım.” diyor.

TERCAN BUNDAN SONRA NE YAPACAK?
25 yıla aşkın bir süredir Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanlığı yaptıktan sonra HDP’den İstanbul Milletvekili olan Turgut Öker’e karşı etkili muhalefetiyle bilinen, CHP’ye destek veren Alevi grubun başını çeken Turap Tercan’ın bundan sonra hangi partiyle katılacağı ise henüz bilinmiyor. Öker’e karşı yürüttüğü muhalefet rağmen Tercan’a HDP’nin tabanından partiye katılma yönünde çağrılar geldiği öğrenildi.

TURAP TERCAN’IN HOLLANDA ALEVİ TOPLUMU’NDA ÖNEMLİ YERİ VAR
“Ali’siz Aleviler” kavramını ortaya atan Turap Tercan bununla yetinmeyip Alevi inancının yozlaştırılmasına karşı yürüttüğü etkin mücadeleyle uzun süre gündemden düşmeyerek kısa adı ‘Hak-Der’ olan Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu’nda sarsıntıya yol açmıştı. Hak-Der’in artık Alevi’liği temsil etmediğini ve Alevi’liği yozlaştırdığını öne süren bir grup Alevi’yle Hollanda Alevi Federasyonu (HAF) kurmuştu. Süreç içinde Fethi Kıllı ve Nurettin Altundal idaresindeki Hak-Der yönetimi birliğe bağlı 2/3 (üçte iki) oranında Cemevi ve derneği birlikten tasfiye etmişlerdi. Tercan ayrıca terör örgütü PKK’nın başı Öcalan’ın Mart 2013 Nevruz’undaki çağrısındaki “Ümmet birliği” vurgusuna büyük tepkiyi göstererek PKK’nın AKP ile artık aynı çizgide olduğunu ve Alevi’liğe düşman olduğunu dile getirmişti. Birgün gazetesi çevresinde örgütlendiği bilinen Devrimci-Yol (Dev-Yol) kökenli olan Turap Tercan, ortaya koyduğu “Alevi-Yolu” düşünce akımıyla Avrupa’da daha temiz ve duru bir Alevilik için yaptığı çalışmalarla biliniyor. Aleviliğe sonuna kadar sahip çıkan muhalif çizgisiyle öne çıkan Turap Tercan’a Avrupa Türk Gazetesi olarak siyasi yaşamında başarılar diliyoruz.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort