Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Çavuşoğlu: Geri gönderdiğimiz teröristleri serbest bırakıyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yabancı teröristler konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmadı” diyen ülkelerin, Türkiye’nin geri gönderdiği yabancı teröristleri serbest bıraktığının altını çizdi.

Çavuşoğlu: Geri gönderdiğimiz teröristleri serbest bırakıyorlar
Ad

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, özel bir kanaldaki programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

GERİ GÖNDERDİĞİMİZ YABANCI TERÖRİSTLERİ SERBEST BIRAKIYORLAR
Türkiye’nin DAİŞ’i desteklediği algısının oluşturulmaya çalışıldığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, “Örneğin yabancı teröristler konusunda iade ettiğimiz kişilerin bazıları geri geliyor. Nasıl oluyor? ‘Yabancı teröristler konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmadı veya daha iyisini yapabilir’ diyen ülkeler geri gönderdiğimiz yabancı teröristleri serbest bırakıyor. Onları tekrar havaalanında veya sınırımızda görüyoruz. Biz tabii ki reddediyoruz, içeri almıyoruz ama nasıl oluyor? Bazı muhataplarımız ‘seyahat özgürlüğü’ diyor buna” değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, yabancı teröristlere karşı Türkiye’nin aktif mücadele yürüttüğünü belirterek, “Giriş yasağı koyduğumuz kişi sayısı 18 bini geçti. Yakalayıp sınır dışı ettiğimiz yabancı terörist savaşçı sayısı bin 900’u aştı. Havaalanlarında tespit ettiğimiz ve geri gönderdiğimiz kişi sayısı ise bin 500’ü geçti” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya ve ABD’nin Türkiye’de konuşlandırdıkları Patriot füze sistemlerini çekmesine ilişkin bir soruya ise “Bunu biz siyasi bir şey olarak görmüyoruz. Türkiye’ye yönelik bir davranış olarak da algılamıyoruz” dedi.

PKK’YA YÖNELİK OPERASYONLAR
Türkiye’nin PKK’ya yönelik operasyonlarına da değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“PKK terör faaliyetlerini sürdürürken bizim yapmamız gereken ne? PKK’ya yönelik operasyon yapmak. Kamu düzenini sağlamak zorundayız. Bugün PKK terör örgütünden en çok çeken doğu ve güneydoğudaki Kürt kardeşlerim. Onlar orada zulüm yaşıyor. Her evden bir genci dağa kaçırıyorlar. Haraç, baskı, zulüm, gelecek hizmetlerin engellenmesi dahil her türlü zulmü yapıyorlar. Operasyonu en çok isteyenler de bölgedeki sağduyulu kardeşlerimiz.”

İRAN İLE İLİŞKİLER
Çavuşoğlu, İran’da Türkiye aleyhine çıkan haberleri de “çirkin ve iftira” şeklinde nitelendirdi. Çavuşoğlu, “Biz kendilerine ilettik. Son derece çirkin. Bir Müslümana, İslam’a yakışmayacak şekilde yalan ve iftira. Sayın Cumhurbaşkanmızın çocuklarına yönelik yalan ve iftira kabul edilebilir bir şey değil, insani de değil. Tabii İran bizim bölgedeki objektif politikalarımızdan rahatsız olabilir çünkü biz İran’ın mezhepçi politikalarına karşı olduğumuzu her platformda söylüyoruz. Yüzlerine de söylüyoruz” ifadesini kullandı.

YURT DIŞINDA KAÇAN ZEKERİYA ÖZ VE DİĞER FETÖ ELEMANLARI
Bakan Çavuşoğlu, yurt dışına kaçan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın Almanya tarafından iade edilip edilmeyeceğine dair soruya verdiği yanıtta, “Biz Almanya’dan çok kişiyi iade etmesini istedik belgelerle, mahkeme kararlarıyla. Ama o sebeple, bu sebeple Almanya bu konuda gerekli adımları atmadı. Bunun içinde PKK, DHKP-C üyeleri var” dedi.

“Bunlar AB’nin terör listesinde. Dolayısıyla sadece Almanya için değil bu sitemimiz, Belçika için de geçerli, diğer ülkeler için de” şeklinde konuşan Çavuşoğlu, “Kaçak eski savcılarla ilgili süreç ciddi bir süreç. Almanya’nın bu konuda üzerine düşen hukuki yükümlülüğü yerine getirmesi beklenir” dedi.

Kıbrıs’ta sürdürülen müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çavuşoğlu, iki tarafın görüşmelerde önemli mesafe katettiğine dikkati çekerek, “Sonbaharda biraz daha olumlu haberler bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort