Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

AP’de Filistin’in tanınması tartışıldı

Avrupa Parlamentosunda (AP), Filistin’in devlet olarak tanınması konusu tartışıldı.

AP’de Filistin’in tanınması tartışıldı
Ad

AP Genel Kurulunda tartışmayı açan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Orta Doğudaki son gelişmelerden sonra Filistin’e ilişkin tartışmanın tam zamanında yapıldığını söyledi. Bölgede “tek siyasi aktör”ün AB olabileceğini belirten Mogherini, topluluğun İsrail’e en çok yardımı yaptığını hatırlattı. Mogherini, IŞİD’in bölgede yeni zorluklar meydana getirdiğini ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi üyesi Richard Howitt ise eskiden Filistin meselesine ilişkin konuşulan yol haritasının unutulduğunu vurguladı. Howitt, Avrupa Parlamentosunun Filistin’i devlet olarak tanıması fikrini desteklediğini belirterek, devlet olma durumunun bir hediye değil, kazanılan bir hak olduğunu savundu.

AP Muhafazakar ve Reformcular Grubu’nun İngiliz Üyesi Charles Tannock, Hamas’ın BM’nin terör örgütleri listesinde yer alması gibi faktörler nedeniyle, mevcut durumda Filistin’in devlet olarak tanınmasının faydadan çok zarar getireceğini belirtti. Tannock, grup olarak bölgede şartlar uygun olduğunda barış için iki devletli çözümden yana olduklarını ifade etti.

AP’nin İsveçli sosyalist üyesi Marita Ulvskog ise Filistin’i devlet olarak tanımaktan gurur duyduklarını söyledi. Ulvskog, Filistin’in devlet olarak tanınmasının İsrail ve Filistin’in barış içinde yaşamasına katkı sağlayacağını ve bu adımın atılmasının AB üyesi ülkelere bağlı olduğunu vurguladı. İsveçli parlamenter Ulvskog, Filistin’in tanınması halinde bu kararın İsrail ve Filistin’e gönderilmiş bir mesaj niteliği taşıyacağını vurguladı.

Filistin’in devlet olarak tanınması yönündeki tasarı için gündeme alındığı takdirde AP Genel Kurulu, Aralık ayı oturumlarında oylama yapılacak. Avrupa Parlamentosunun Filistin’i tanımasını öngören karar tasarısı kabulü halinde, tavsiye niteliğinde olacak. Karar AB’ye üye ülkelerin hükümetlerinin de konuyu kendi gündemlerine taşıması açısından önem taşıyacak.

AA / Avrupa Türk Gazetesi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın. Ad
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort