Reklam
Avrupa Türk Gazetesi

Ankara’dan Hollanda hükümetine sert uyarı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Hollanda’da Türk toplumunun ayrımcılığa tabi tutulması, yabancı düşmanı, İslamofobik ve ırkçı itham, ifade ve saldırıların hedefi olmasının kesinlikle kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti.

Ankara’dan Hollanda hükümetine sert uyarı

Bilgiç, Hürriyet’in Hollanda’da yaşayan Türklerle ilgili olarak ileri sürülen bazı iddialar ve resmi makamların girişimleri hakkındaki bir sorusu üzerine verdiği yanıtta; Hollanda’da yaşayan Türklerle ilgili olarak bazı iddialar ve resmi makamların girişimleri hakkındaki bir soruya verdiği yanıtta, son zamanlarda bu ülkede kaygı verici gelişmeler yaşandığını belirtti.

Türk derneklerinin faaliyetleri hakkında devlet kurumlarınca hazırlatıldığı ileri sürülen bir raporun kamuoyuna açıklandığını ve konu hakkında resmi makamlarca Temsilciler Meclisi’ne gönderilen yazıda, Türkiye ve Hollanda’daki Türk dernekleri hakkında olumsuz ifadelere yer verildiğini ifade eden Bilgiç, ayrıca sonuçları 11 Kasım’da açıklanan ve 12 Kasım’da Temsilciler Meclisi’nde ele alınan bir ankette, Hollanda’daki Türk gençlerinin aşırılığa eğilimli ve teröre destek veren kişiler olarak sunulduğunu hatırlattı.

Bilgiç, Hollanda toplumunun bir parçası olan Türklere ve dost ve müttefik bir ülkeye yönelik bu saldırgan üslup ve ırkçı nitelikteki suçlamaların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “İkili ilişkilerimizin köklü geçmişi ve mevcut seviyesiyle bağdaşmayan bu mesnetsiz ırkçı saldırıların son dönemde ne maksatla gündeme taşındığını anlamakta güçlük çekiyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerindeki Türkler için olduğu gibi, Hollanda’daki vatandaşlarının da bulundukları memlekette toplumun eğitimli, saygın ve eşit bireyleri olarak yaşamalarına önem verdiğine ve sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşama etkin şekilde katılmalarını teşvik ettiğine işaret eden Bilgiç, şöyle devam etti:

KABUL EDİLEMEZ
“Hollanda’daki vatandaşlarımızın anavatanlarıyla bağlarını korumaları, öz kültür, değer ve geleneklerine sahip çıkmaları ve dini vecibelerini yerine getirmeleri uluslararası hukukun güvencesi altındadır. Hollanda’da Türk toplumunun ayrımcılığa tabi tutulması, yabancı düşmanı, İslamofobik ve ırkçı itham, ifade ve saldırıların hedefi olması, kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.

Entegrasyonu beklenen Türk toplumunun, haksız eleştiri ve ithamlara maruz kalmasının uyum sürecine katkı sağlamayacağı açıktır. Hollanda kamuoyunun ve özellikle de sorumluluk sahibi siyasi çevrelerin, hangi amaca hizmet ettiği anlaşılmayan bu gereksiz tartışmadan ve entegrasyonu engelleyici, dışlayıcı, ırkçı ifade ve argümanlardan rahatsız olduğundan kuşku duymuyoruz. Sadece aşırıcı partilerin benimseyebileceği bu tarz yaklaşımlardan uzak durulması ve sorumluluk sahibi siyasi partilerin sağduyulu davranması gerektiğini düşünüyoruz.”

Tanju Bilgiç, ayrıca Hollanda makamlarından ikili ilişkileri ileri götürme iradesini zedeleyecek girişim ve açıklamalara bir an evvel son vermelerini beklediklerini kaydetti.

Avrupa Türk Gazetesi

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Avrupa Türk Gazetesi'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Enter Captcha Here : *

Reload Image

istanbul escort